Így zajlott Jimmy Carter volt amerikai elnök temetése (FOTÓK)
Mind a négy élő korábbi elnök részt vett a temetésen, köztük a megválasztott elnök, Donald Trump is.
Nehéz megmondani, mikor lesz eredményhirdetés az amerikai elnökválasztás után, de összeszedtük, amivel kalkulálni lehet!
Fotó: Brendan Smialowski és Andrew Caballero-Reynolds / AFP
November 5-én kerül sor az amerikai elnökválasztásra. A magyar választó ahhoz szokott hozzá, hogy miután este hétkor bezárnak a szavazóhelyiségek, este 11 után már megvan az eredmény.
Az a helyzet, hogy Amerika nem így működik.
Európai érdeklődőkként az első problémánk az időeltolódás: Amerikában 6-12 órával hamarabbat jegyeznek, mint Budapesten. Este hétkor New Yorkban még délután egy, Los Angelesben azonban reggel hét óra van. Alaszkában például eleve magyar idő szerint másnap reggel hétkor zárják az urnákat, és akkor még neki sem kezdtek a szavazatszámlálásnak.
Ráadásul a szavazatszámlálás is szignifikánsan tovább tart, nem végeznek vele három-négy óra alatt. Ennek oka részben a levélszavazatok nagy száma: a levélszavazatokat ugyanis államonként egy helyre szokás gyűjteni, nem pedig a szavazókörökbe, ahová a szavazó tartozik, azaz hatalmas mennyiségű levélszavazatot kell feldolgozni.
Mindenesetre ottani helyi idő szerint minden tagállamban este 7-kor vagy fél 8-kor zárják az urnákat. Este 9-ig megjelennek a levélszavazatok, fél 10-ig pedig a korábban leadott szavazatok a választási honlapon. Ekkor a helyi illetékesek benyújtják a szavazatokat a helyi számlálóknak, majd ettől kezdve helyi idő szerint éjfél körülig megjelennek az eredmények a választási honlapon, 5-10 percnyi frissítésekkel.
A különböző tévécsatornák saját metódusuk szerint, amikor eldőltnek látják egy-egy államban a választást, eredményt hirdetnek arra az államra vonatkozóan – ezt hívják callingnak. Erről persze szoktak viták zajlani, főleg amikor egy tagállamot hamar eldöntöttnek nyilvánítanak.
A billegő államok közül Georgiában és Dél-Karolinában magyar idő szerint éjjel egykor, Pennslvaniában éjjel kettőkor, Michiganben Wisconsinban és Arizonában éjjel háromkor, Nevadában hajnali négykor zárnak a szavazóhelyiségek, majd ezután indul a szavazatszámlálás.
A korábbi elnökválasztásokon voltak azért döntőnek bizonyult pillanatok. 2012-ben ez 23:20-kor érkezett el (nálunk hajnali 5:20-kor), amikor a demokrata jelölt Barack Obama a repubikánus Mitt Romney-val szemben megnyerte Ohiót.
2016-ban körülbelül washingtoni idő szerint éjjel 2:30-kor vált világossá (nálunk reggel 8:30), hogy Trump győzni fog, miután Pennsylvania és Wisconsin is az ő oldalára állt.
Joe Biden a választások másnapján, 2020. november 7-én délelőtt, ottani idő szerint 11:25 körül (nálunk délután 17:25-kor) vált valószínű győztessé, amikor bejelentették, hogy Pennsylvaniában is vezet.
Látható, hogy valójában az amerikai választás eredménye magyar idő szerint nem a választások estéjén, még csak nem is az éjszakáján, hanem valamikor másnap dől el, akár hajnalban, akár nap közben, akár este felé.
A RealClearPolitics november 4-i cikke azt írja: a billegő államok közül Észak-Karolinában azonnal lesznek eredmények, Michiganben és Georgiában pedig viszonylag gyorsan, Wisconsinban szerdán. Ám Pennsylvaniában napokig is eltarthat a szavazatszámlálás, mivel a számlálók csak a választások napján kezdhetik el megszámolni a már beérkezett levélszavazatokat. Ugyanezt írják Arizonáról: napokba telhet a számlálás. Nevadában még négy nappal a választások után és érkezhetnek be szavazatok, azokat meg kell várni. Mint írják: hacsaknem lehengerlő győzelmet arat valamelyik jelölt, az eredményekre napokat kell majd várni.
A számlálás általában a nagyvárosok miatt húzódik el, azaz egy-két megyére kell koncentrálnunk – ezek azonban általában azok a külvárosi megyék, amelyek el is dönthetik az elnökválasztást. Ráadásul míg a vidék sokfelé repubikánus, a nagyvárosok a republikánus tagállamokban is a demokratákhoz húznak, s mivel lakosságuk létszámban kiegyensúlyozza a nagy területet gyéren lakó vidékieket, ezért át is billenthetnek egy-egy tagállamot.
2020-ban a 2016-os tapasztalatok alapján a következő megyékre figyeltek kiemelten az elemezők. Floridában a Tampa városát magában foglaló Hillsborough megye, illetve az ettől északra fekvő Hernando megye izgalmas. Georgiában a főváros Atlanta külvárosának számító Cobb és Gwinnett megyéket érdemes külön figyelni. Észak-Karolinában a Raleigh városát magába foglaló Wake megye és a Charlotte városát magába foglaló Mecklenburg megye izgalmas. Michiganben a Grand Rapids városát magába foglaló Kent megye emelkedik ki. Pennsylvaniában, amit talán a legfontosabb billegő állam, a vidéki Beaver megyét figyelték 2020-ban. Arizonában a Phoenix városát is „tartalmazó” Maricopa megye az izgalmas, Wisconsinban Milwaukee megye, benne az azonos nevű várossal.
Az államok urnazárási sorrendje 2024-ben magyar idő szerint:
ÉJFÉL NÁLUNK
Részbeni urnazárás: Indiana, Kentucky
HAJNALI 1:00 NÁLUNK
Alabama (részben), Florida (részben), Georgia, Indiana, Kentucky, New Hampshire (részben), Dél-Karolina, Vermont, Virginia
HAJNALI 1:30 NÁLUNK
New Hampshire, Észak-Karolina, Ohio, Nyugat-Virginia
HAJNALI 2:00 NÁLUNK
Alabama, Connecticut, Delaware, Florida, Illinois, Kansas (részben), Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan (részben), Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Észak-Dakota (részben), Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island, Dél-Dakota (részben), Tennessee, Texas (részben), Washington, D.C.
HAJNALI 2:30 NÁLUNK
Arkansas
HAJNALI 3:00 NÁLUNK
Arizona, Colorado, Iowa, Kansas, Louisiana, Michigan, Minnesota, Nebraska, Új-Mexico, New York, Észak-Dakota, Dél-Dakota, Texas, Wisconsin, Wyoming
HAJNALI 4:00 NÁLUNK
Idaho (részben), Montana, Nevada, Oregon (részben), Utah
HAJNALI 5:00 NÁLUNK
Kalifornia, Idaho, Oregon, Washington, Alaszka (részben), Hawaii
HAJNALI 7:00 NÁLUNK
Alaszka
(forrás: Politico)